Programowanie radia

Kategoria: Sprzęt

Problemem może być to, że radia te nie dają zaprogramować się “z palca” tylko trzeba przygotowywać dla nich specjalne codeplugi. Nie jest to dla mnie problemem. Często edytuje wsad do radia i wgrywam go dopiero gdy liczba zmian jest znacząca. Częste programowanie może uszkodzić pamięć radia. Do programowania używam starego komputera z AMD Durion na pokładzie. RIB (Radio Interface Box) udało mi się przykręcić do śledzia i schować w obudowie komputera. Zasilany jest z zasilacza komputera.

Według mnie to bardzo estetyczne rozwiązanie. 😉

Komputer stoi pod biurkiem, a do podłączania radia używam przedłużacza do którego podłączona jest gruszka. Kostka przy kablu jest przyczepiona na rzepie przez co mogę ją odkleić i podpiąć kabel do programowania.

Do programowania mojego radia w domu używam programu Wookie. Nie jest to idealne rozwiązanie, jednakże proste w obsłudze. W radiu zaprogramowane mam częstotliwości z zakresu 144-146MHz oraz kilka przemienników. Oczywiście do programowania nie jest potrzebny monitor, ponieważ łącze się z komputerem poprzez serwer VNC na Windows 2000.

Posiadam również służbowe radio GM360 które wożę w samochodzie, jest na stałe zaprogramowane na pasmo strażackie, ale to temat na następny wpis. 😉

 

73!

Komentarze do wpisu:

  1. Prosta rzecz w sumie. Dzięki za poradnik!

Dodaj komentarz